دوره

YÖS

دوره یوس

کلمه YÖS مخفف "Yabancı Öğrenci Sınavı" میباشد.در زبان ترکی:
‏ Yabancı : به معنای خارجی
‏Öğrenci : به معنای دانش آموز یا دانشجو
‏Sınavı : به معنای آزمون یا امتحان میباشد که در مجموع YOS به معنای آزمون دانشجویان خارجی میباشد. این آزمون برای ورود به دانشگاههای کشور ترکیه است و تمامی علاقه مندان به تحصیل در مقطع کارشناسی و رشته های مرتبط با علوم پزشکی کشور ترکیه باید در این آزمون شرکت کنند و با توجه به رشته مدنظر خود موفق به کسب نمره قبولی شوند.

این آزمون از سال ۲۰۱۱ تا سال تحصیلی قبل (۲۲-۲۰۲۱) از سمت دانشگاه‌های خصوصی و دولتی کشور ترکیه به صورت منحصر به فرد هر دانشگاه برگزار می­‌گردید.اما با توجه به تغییرات بسیار خوب و اخیر در قوانین تحصیلی این کشور قرار است از سال تحصیلی جدید و پیش رو این آزمون ها به صورت یکپارچه و استاندارد توسط سازمان سنجش کشور ترکیه و در چندین مرتبه (۲ الی ۴ بار) برگزار گردد. تاریخ برگزاری اولین آزمون از سمت سازمان سنجش و آموزش عالی کشور ترکیه برای سال ۲۰۲۳ ماه ژانویه اعلام گردید است.
یکپارچه برگزار شدن آزمون یوس باعث طرح شدن سوالات بصورت استانداردتر و در نتیجه آمار قبولی  بیشتر متقاضیان ایرانی خواهد شد. با کسب نمره مناسب در این آزمون، دانشجویان می توانند برای تحصیل در رشته های مختلف مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندسی، معماری، علوم اجتماعی، رشته های هنری و سایر رشته ها برای ثبت نام دانشگاه ها اقدام کنند.

      

مواد امتحانی آزمون yos شامل؛ ۳ درس ریاضی , هوش و هندسه می باشد. 
معمولا در آزمون های یوس ۸۰ سوال وجود دارد:
_ ۴۰ سوال مربوط به بخش هوش (IQ)
_ ۴۰ سوال مربوط به بخش ریاضی و هندسه
معمولا سوالات اختصاص داده شده به درس هندسه کمتر از ۱۰ سوال میباشند.
سوالات آزمون یوس پنج گزینه ای هستند و نمره منفی نیز در این آزمون محاسبه می شود، هر چهار سوال اشتباه، یکی از پاسخ های صحیح شما را حذف می کند. 
سوالات بخش ریاضی و هندسه آن در سطح ریاضیات دبیرستان ایران است وپذیرفته شدن در آن برای متقاضیان ایرانی کار آسانی است. این آزمون صرفا مختص دانشگاههای کشور ترکیه است و مدرک آن استفاده بین المللی ندارد.

نمره این آزمون از ۱۰۰ محاسبه میشود و همانطور که گفته شد با کسب نمره مناسب در این آزمون، دانشجویان می توانند برای ثبت نام در دانشگاه های ترکیه اقدام نمایند. سوالات یوس برای کلیه رشته ها یکسان است اما نمره لازم برای قبولی هر رشته متفاوت است و در حقیقت YOS جزء آزمونهای استعداد سنجی محسوب می شود. اما برای مثال افرادی که نمره ای بین ۹۰ تا ۱۰۰ را کسب می کنند می توانند در رشته های پزشکی،دندان پزشکی یا داروسازی دانشگاه های دولتی قبول شوند.برای قبولی سایر رشته ها معمولا نمرات کمتری مورد نیاز میباشد.
برای شرکت در این آزمون یوس شرط سنی وجود ندارد.

آزمون یوس به چه زبانی برگزار میگردد ؟

آزمون یوس در اصل به زبان ریاضی طرح شده و برخلاف تصور خیلی از افراد نیاز به داشتن تسلط به هیچ زبان خارجی ندارد.
نکته : تعداد کمی از سوالات یوس (حدود ۶ الی ۸ سوال) دارای صورت مسئله به زبان ترکی میباشند که معمولا ترجمه آنان نیز به زبان های مختلف مثل انگلیسی،عربی و حتی در بعضی مواقع فارسی و ... در دفترچه آزمون قرار داده شده است.اما متاسفانه این اصطلاح غلط که یوس به زبان ترکی برگزار میگردد به اشتباه در بین خیلی از مشاوران تحصیلی یا متقاضیان منتشر گردیده و بازگو میشود.
علاوه بر ترجمه این تعداد سوال انگشت شمار به زبان های دیگر لازم به ذکر است که دانشپذیران یوس کالج ITTC ترکیه داری پکیج رایگان آموزش زبان ترکی در تمام دوره یوس هستند و همچنین با حضور اساتید ترک در کنار سایر اساتید یوس و کتابهایی که در نظر گرفته شده ترجمه ای نیاز نیست،چون صورت مسئله سوالات برای دانشپذیران قدرتمند ما قابل درک میباشند.

 

زبان تحصیل در کشور ترکیه 

یکی از اشتباهات دیگر متقاضیان تحصیل در ترکیه این است که فکر میکنند آزمون های ورودی مثل یوس تعیین کننده زبان تحصیل رشته مدنظرشان در دانشگاه ها میباشد. نکته مهم اینکه آزمون یوس فقط برای پذیرش شما در دانشگاه ها هستند و ربطی به زبان تحصیلی شما نداره،یعنی اینکه بعد از قبولی در آزمون یوس ،میتونید به هر زبانی که خودتون بخواید انتخاب رشته کنید.
اما نکته مهمتر مهم اینه که بجز قبولی در آزمون یوس نیاز به ارائه مدرک زبان هم هست یا نه ؟ یا اینکه ارائه مدرک زبان اجباریه ؟
برای ورود به دانشگاه های ترکیه و تحصیل در مقطع کارشناسی و رشته های مرتبط با علوم پزشکی ارائه مدرک زبان اجباری نیست.
به این صورت که پس قبولی در آزمون یوس و انتخاب رشته به زبان ترکی یا انگلیسی به اختیار خودتون و همچنین ثبت نام در دانشگاه مدنظر، معمولا قبل از شروع کورس اصلی باید در آزمون تعیین سطح زبان دانشگاه ها شرکت کنید(دانشپذیران کالج آی تی تی سی در حین گذراندن دوره یوس آموزش زبان را بصورت کامل دریافت خواهند کرد)و وارد کورس اصلی رشته خود شوید.

جالبه بدونید دانشجویان موسسات دیگر هم که آموزش زبان نداشته اند در صورت عدم موفقیت در آزمون تعیین سطح همچنان دانشجوی دانشگاه باقی میمانند، اما با این تفاوت که بجای ورود به کورس اصلی، وارد دوره ای میشوند که اصطلاحا بهش حاضرلیک میگویند.
یعنی چی ؟
یعنی اینکه چون تسلطتشون به زبان رو نتوانستند اثبات کنند باید با توجه به ترمی واحدی یا سالی واحدی بودن رشته انتخابی خود قبل از شروع کورس اصلی یکی دو ترم در دانشگاه زبان بخوانند یا از دانشگاه برای ارائه مدرک زبان معتبر فرصت یکساله بگیرند.(مدرک TÖMER برای علاقمندان به ادامه تحصیل به زبان ترکی و آیلتس یا تافل برای متقاضیان ادامه به زبان انگلیسی)


نکته عالی تحصیل با دیپلم غیرمرتبط :

نکته مهم و جالب توجه این که نیازی به مرتبط بودن مدرک تحصیلی دیپلم و رشته موردنظر دانشگاهی نیست. به عنوان مثال، متقاضی با مدرک پیش‌دانشگاهی رشته‌های انسانی یا ریاضی می‌تواند برای پذیرش در رشته‌های پزشکی یا دندانپزشکی ترکیه از طریق آزمون YOS شرکت نمایند. 
دانشجویان می‌توانند در بهترین خوابگاه‌های ترکیه و با هزینه‌های مقرون به صرفه آن اسکان و دوره‌های تحصیل در ترکیه را با آرامش خاطر و بدون گذراندن آزمون‌های پر استرس کنکور برای ورود به رشته‌های شاخه‌های پزشکی و پیراپزشکی و انواع رشته های پرطرفدار مهندسی ، خلبانی و.... تجربه کند.

برخی نکات مهم درخصوص  این آزمون:

مدت زمان اعتبار آزمون YOS معمولا یک تا دوسال میباشد.همچنین مدت زمان آزمون YOS برای پاسخ دهی به ۸۰ سوال حدود ۱۰۰ الی ۱۲۰ دقیقه میباشد.

شرایط سنی شرکت در آزمون یوس

در برخی مواقع بیان می‌شود که محدودیت سنی برای آزمون YOS زیر ۱۶ سال است. در واقع آزمون YOS برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی در واقع یک توصیه است؛ زیرا هیچ فایده­‌ای برای افراد زیر ۱۶ سال ندارد و بدلیل نداشتن دیپلم ۱۲ ساله تا ۱۸ سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد و مدت زمان اعتبار این آزمون نهایتا ۲ سال خواهد بود و فرد باید مجدد در آزمون شرکت کند پس برای این افراد شرکت در آزمون YOS منطقی نیست.

زمان اعلام نتیجه­‌ آزمون یوس

در صورتی که در آزمون YOS شرکت کنید اعلام نتایج طبق زمانبندی اولیه به شما اعلام خواهد شد، اما معمولا مدت زمانی که طول می­‌کشد تا نمرات دانشجویان شرکت‌کننده در آزمون YOS منتشر شود حدود ۲ هفته است. برای مشاهده­ نتایج آزمون YOS هر دانشجو باید به سایت و پروفایل ثبت نام خود مراجعه کنند و نتایج را مشاهده نماید؛ اما همان طور که گفته شد این زمان تقریبی بوده و هر سال باید به جدول زمانبندی داده‌شده دقت کنید تا در زمان درست اقدام به پیشبرد مراحل آزمون کرده باشید.

https://www.instagram.com/tv/Cf۴L-Y۱A۵oB/?igshid=YmMyMTA۲M۲Y=

سوالات رایج آزمون YOS:

تعداد سوالات آزمون یوس چندتاست؟

ریاضی ۳۰_۳۵ ، هندسه ۵_۱۰ ، هوش ۴۰_۴۵

مباحث هندسه ی آزمون یوس شامل چه عناوینی می باشد؟
مباحث هندسه ی آزمون یوس شامل: زاویه، زاویه در مثلث، هندسه تحلیلی(خط-دایره)، متوازی الاضلاع، تشابه و ...

مباحث درسی ریاضی شامل چه عناوینی می باشند؟
مباحث درس ریاضی آزمون yös شامل: اعداد کسری، اعشاری، معادله درجه اول، سیگما و پایه، دنباله و سری، مشتق، معادلات درجه دوم، مبنا و اعداد و ... می باشد.

 

آزمون یوس آسان تر است و یا کنکور سراسری دانشگاه های ایران؟
آزمون یوس آسان تر است. بیایید این دو آزمون ورودی را کمی با هم مقایسه کنیم:

اولین تفاوت در حجم مباحث درسی هستش :

کنکور تجربی : ۱۰ درس
کنکور ریاضی : ۷ درس
اما آزمون یوس : فقط ۳ درس 
(ریاضی،هندسه و هوش که اگر دقت کنیم بصورت کلی همه یک درس هستند، یعنی فقط ریاضیات)
دومین مورد تفاوت در تعداد دفعات برگزاری هستش :
_کنکور ایران فقط یکبار در سال برگزار میشه
_اما آزمون یوس ترکیه  ۲ الی ۴ بار در سال برگزار میشه
و شرکت کنندگان برای تعداد دفعات شرکت در آزمون محدودیتی ندارند،یعنی شما میتونید در تمامی آزمون ها شرکت کنید و با بالاترین نمره ای که بدست میارید برای پذیرش و انتخاب رشته اقدام نمایید.
سومین تفاوت دو آزمون در تعداد سوالات و تایم آزمون هاست :
کنکور ایران ۲۴۰ تا ۲۷۰ سوال با ۲۵۰ دقیقه تایم،
اما آزمون یوس ترکیه فقط ۸۰ سوال با تایمی بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ دقیقه
چهارمین تفاوت کنکور ایران و یوس ترکیه در تعداد شرکت کنندگان و رقبای شما هست:
در کنکور ایران ۵۰۰ الی ۷۰۰ هزار نفر داوطلب یا شرکت کننده حضور دارن  اما برای آزمون یوس شما فقط کمتر از ۶ هزار نفر رقیب ایرانی دارید.
همه مواردی که گفته شد از شانس قبولی بیشتر شما از شرکت در آزمون یوس خبر میدهند.


بیشترین و با کیفیت ترین آمار قبولی یوس با کالج ITTC

برخی از خدمات آموزشی دوره یوس کالج ITTC معتبرترین کالج ترکیه :

_بیش از ۸۰۰ ساعت آموزش ، تست و مشاوره
_سیستم آکادمیک مدیر دپارتمان، مدرسین و کمک مدرسین YOS
_برگزاری کلاسهای فشرده ترکی در تمام مدت دوره یوس (از پایه تا B۲)
_برگزاری بیش از ۵۰ آزمون آزمایشی و شبیه سازی شده استاندارد
_برگزاری کوییز ها و آزمونهای هفتگی و ماهانه
_ارائه جزوه ها و کلاسهای اصطلاحات ویژه ریاضیات به سه زبان مختلف
_کلاسهای ویژه مهارت تست زنی و مدیریت زمان
_ارائه ی کتاب های مختلف به روز برای دروس متفاوت
_جلسات پرسش و پاسخ و کلاس های رفع اشکال
_تنها کالج در ترکیه با سیستم آکادمیک YOS
_منابع آموزشی انحصاری ITTC

برگزاری دوره های آنلاین ، ترکیبی و حضوری:
هوش
ریاضیات
هندسه
ترکی
✓ مشاوره
✓ جلسات پرسش و پاسخ
✓ برگزاری آزمونهای آزمایشی و تجزیه و تحلیل نمرات


 کالج ITTC با داشتن پرسنل قدرتمند و مجرب ترک و ایرانی و با داشتن متد منحصر به فرد خود یکی از بهترین گزینه ها برای دوره های آمادگی آزمون یوس میباشند.

  • دسته بندی: YÖS
  • کالج: ITTC
  • مدت دوره: 800 ساعت

ارسال کامنت

متن ساختگی است


rterthello


دوره