تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

چرا ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنیم؟

سیستم آموزشی بین المللی و آزمون های معتبر

 

باید بدانید که بسیاری از دانشجویان، کشور زیبا و مدرن ترکیه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند؛ چرا که سیستم آموزش آمریکایی و کانادایی در این کشوروجود دارد و دو مورد از مهم‌ترین و معتبر‌ترین آزمون‌هایی که هرساله برای پذیرش در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا برگزار می‌شود، برای پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه هم استفاده می‌شود و دانشجویان با دادن این آزمون‌ها مانند SAT و GRE می‌توانند برای کشور‌های آمریکا و کانادا هم اقدام کنند.

 

 


سهولت در اخذ ویزا و تشابه فرهنگی

خوب است بدانید که ایرانیان برای سفر به این کشور ویزا لازم ندارند و فرهنگ این کشور شباهت‌های بسیاری به ایران دارد. به دلیل عدم نیاز به ویزا، خانواده‌های دانشجویان ایرانی به‌راحتی می‌توانند به این کشور سفر کنند و فرزند خود را ببینند. کشوری نزدیک به ایران است و ایرانی‌های زیادی در این کشور زندگی می‌کنند که شما می‌توانید با آن‌ها دوستی و معاشرت کنید.

 


بورسیه های تحصیلی متنوع

ترکیه جزء معاهده بولونیا است. این معاهده بین ۵۶ کشور اروپایی تنظیم شده و به دانشجویان کشورهای عضو این معاهده، امتیازات ویژه‌ای می‌دهد و بورسیه‌ای به حساب می‌آید که با آن می‌توان در کشوری دیگر به‌راحتی تحصیل کرد. همچنین بورسیه اراسموس که تحصیل ۲ ترم در کشور دیگر را برای دانشجویان ترکیه فراهم می‌کند و یا بورسیه‌های ریاست جمهوری که در سایت TURKEY BURSLARI ارائه می‌گردد، از دیگر گزینه‌هایی است که دانشجویان را ترغیب به تحصیل در این کشور می‌کند.

 


معاهده بولونیا

قرارداد بولونیا (Bologna Process)در سال ۱۹۹۹ در ابتدا میان ۲۹ کشور اروپایی منعقد شد و بعدها تعداد کشورهای عضو این پیمان ابتدا به ۴۸ و بعدا ۵۶رسید که بعضی از آن ها کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا و مابقی آن ها را سایر کشورهای اروپایی تشکیل می دهند. جالب است بدانید نام این پیمان برگرفته از نام دانشگاه بولونیا است که این قرارداد در آنجا امضا شده است. دانشگاه بولونیا را یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا می دانند که در شهر بولونیای ایتالیا قرار دارد و یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا و جهان است. بر اساس قرارداد بولونیا همه ی کشورهای عضو این پیمان باید از یک نظام آموزشی واحد پیروی کنند. در نتیجه ی قرارداد بولونیا مقرر شد که همه ی کشورهای عضو این پیمان تا سال ۲۰۱۰ میلادی به یک نظام آموزشی واحد برسند.
قرارداد بولونیا علاوه بر ارتقای سطح علمی در کشورهای اروپایی، اهداف دیگری را نیز پیگیری می کند که از جمله آن ها می توان به هدف گردش مغزها به جای فرار مغزها اشاره کرد. بر این اساس از آنجایی که آموزش در همه ی کشورهای اروپایی عضو این پیمان به یک صورت است، نخبه گان می توانند تنها به منظور استفاده از امکانات بیش تر به سایر کشورها بروند و پس از اتمام تحصیل به کشور خود بازگردند. از سوی دیگر با این قرارداد، قاره ی سبز توانست گام مهمی را در راستای نزدیک شدن به اروپای یکپارچه بردارد و آموزش و اعتبار مدارک در بیش تر کشورهای اروپایی به یک سطح رسید.
آموزش عالی در کشورهایی که فرایند بولونیا را امضا کرده اند باید شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری باشد و تمامی این دوره ها و مقاطع در کشورهای عضو توافقنامه بولونیا در یک سطح به پایان برسد.

 


هزینه مناسب زندگی در ترکیه

هزینه پایین زندگی در ترکیه نسبت به کشور‌های اروپایی سبب شده که افراد زیادی مهاجرت به ترکیه و زندگی در ترکیه را انتخاب کنند. در واقع دانشجویان می‌توانند با هزینه‌ای در حد زندگی در تهران و یا حتی کم‌تر از تهران در این کشور به تحصیل بپردازند و در این کشور بین ۲۰ تا ۲۴ ساعت و یا در صورت توان حتی زمانی از این بیشتر، کار دانشجویی کنند. در مقطع دکترا هم کار در دانشگاه امکان‌پذیر و درآمدزا است.

 


تحصیل لیسانس در ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی به دلیل بالا بودن کیفیت آموزش و مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورهای دیگر در بین بسیاری از دانشجویان خارجی به خصوص دانشجویان ایرانی محبوب شده است. محبوب‌ترین رشته‌ها در ترکیه که مورد استقبال دانشجویان بین‌الملل بوده‌اند عبارتند از بازرگانی و مدیریت، بانکداری و امور مالی، انواع رشته‌های مهندسی مانند نفت یا کامپیوتر، فناوری اطلاعات،پزشکی و دندانپزشکی، روابط بین‌الملل، گردشگری و مهمان‌داری و انواع شاخه‌های هنر مانند معماری و موسیقی.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی و همچنین زیر شاخه های علوم پزشکی: مانند رشته پزشکی،دندانپزشکی،داروسازی و ... این کشور متقاضیان باید در آزمون YÖS شرکت کرده و موفق به اخذ نمره قبولی برای ورود به رشته و دانشگاه های دلخواهشان شوند.در اواخر سال 2021 بخشنامه ای از سمت سازمان YOK ترکیه مبنی بر برگزاری این آزمون بصورت مرکزی و یکپارچه از سال 2023 صادر شده است، این یعنی که پیش از صدور این بخشنامه و از سال های قبل تا آن تاریخ دانشجویان میتوانستند متناسب با توانایی ها و استعدادشان با شرکت در آزمون های SAT که در ترکیه ۴ بار در سال برگزار میشود و یا آزمون یوس(YÖS) منحصر به فرد هر دانشگاه و کسب نمره قابل قبول وارد رشته یا دانشگاه مورد نظر خود شوند.اما بعد از این با توجه به قوانین جدید کشور ترکیه متقاضیان برای ورود به دانشگاه های این کشور باید در آزمون یوس مرکزی که توسط ÖSYM برگزار میگردد شرکت کنند.

 

 


مدارک مورد نیاز برای تحصیل کارشناسی در ترکیه: ارائه اصل مدارک هویتی. ارائه اصل پاسپورت. شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مورد نظر و کسب نمره‌ی قبولی. ارائه‌ی مدارک و ریز نمرات به صورت معادل سازی شده طبق استانداردهای ارائه شده. ارائه مدرک زبان انگلیسی یا شرکت در آزمون زبان ترکی.


تحصیل فوق لیسانس در ترکیه

شرایط گرفتن پذیرش برای تحصیل در ترکیه و دانشگاه‎،های این کشور در مقاطع بالاتر از لیسانس دشوارتر خواهد شد ،باید به شرایط پذیرش که از طرف دانشگاه‌ها تعیین می‌شود توجه کنید؛ چرا که ممکن است این شرایط در جزئیات باهم اختلاف داشته باشند. ارائه‌دهندگان دوره‌های کارشناسی‌ارشد، هم دانشگاه‌های دولتی و هم مراکز خصوصی هستند که شما با توجه به نمره‌ای که کسب می‌کنید و رزومه‌ای که دارید، می‌توانید در دانشگاهی که پذیرفته می‌شوید، تحصیل کنید.دوره‌ی کارشناسی ارشد حداقل دو سال است که نیمی از آن به گذراندن ۲۰ تا ۳۰ واحد اختصاص می‌یابد و مابقی این زمان صرف ارائه‌ی پایان‌نامه می‌شود. انتخاب رشته‌ی کارشناسی ارشد بعد از اعلام نتایج آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد و لزوماً ارتباطی به رشته‌ی تحصیلی در دوره‌ی قبلی ندارد.دوره‌ی کارشناسی ارشد حداقل دو سال است که نیمی از آن به گذراندن ۲۰ تا ۳۰ واحد اختصاص می‌یابد و مابقی این زمان صرف ارائه‌ی پایان‌نامه می‌شود. انتخاب رشته‌ی کارشناسی ارشد بعد از اعلام نتایج آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد و لزوماً ارتباطی به رشته‌ی تحصیلی در دوره‌ی قبلی ندارد.

 


مدارک لازم تحصیل کارشناسی‌ارشد در ترکیه: ارائه اصل مدارک هویتی ارائه اصل پاسپورت شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های مورد نظر و کسب نمره‌ی قبولی ارائه‌ی مدارک و ریز نمرات به صورت معادل سازی شده طبق استانداردهای ارائه شده ارائه مدرک زبان انگلیسی یا شرکت در آزمون زبان ترکی


تحصیل دکترا در ترکیه

چنان‌چه قصد تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا را دارید، لازم است ابتدا مدرکی مبنتی بر تسلطتان به زبان ترکی و انگلیسی ارائه دهید. بعد از آن می‌توانید وارد مراحل سنجش سطح علمی و اخذ پذیرش در رشته‌ی موردنظرتان شوید. بسیاری از رشته‌ها در سطح دکترا با کیفیت عالی در ترکیه ارائه می‌شوند که چند نمونه را به عنوان مثال ذکر می‌کنیم؛ اقتصاد، روابط بین الملل، مهندسی مواد و علوم، انواع علوم پایه، انواع زمینه‌های هنر، رشته‌های مهندسی و... .

مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه ریزنمرات مدرک کارشناسی همراه ریزنمرات مدرک کارشناسی‌ارشد همراه ریزنمرات CV اخیر متقاضی کپی گذرنامه همراه انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه.

همچنین باید در کنار مدارک زبان انگلیسی و ترکی، یک کپی از پروژه‌ی پایان‌نامه‌ی کارشناسی‌ارشد را ارسال نمایید.

 


تحصیل در مدارس ترکیه

مدارس ترکیه با سیستم آلمانی، ایتالیایی، ایرانی و ... فعالیت می‌کنند. زبان تحصیل در مدارس ترکیه اغلب انگلیسی و ترکی است. هزینه تحصیل به زبان ترکی ارزان‌تر از زبان انگلیسی است. مدارس بین‌المللی ترکیه برای مهاجران دوره آموزش زبان را در نظر گرفته است. مدارس غیردولتی در ترکیه اغلب از نظر هزینه کمی گران هستند؛ اما فعالیت‌های فوق‌برنامه گسترده‌ای را شامل می‌شوند. شرایط تحصیل در مدارس ترکیه، هزینه، موقعیت مکانی و روند ثبت‌نام از موضوعات مهمی هستند که نیاز به بررسی دارند. تحصیل به مدت ۱۲ سال رایگان و اجباری است که معمولاً به آن "۴ + ۴ + ۴" گفته می‌شود. یعنی ۴ سال آموزش ابتدایی (سطح پایین)، ۴ سال آموزش ابتدایی (سطح ۲) و ۴ سال آموزش متوسطه. دانش‌آموزان به‌طور کلی به زبان ترکی آموزش می‌بینند. تحصیل در مقطع دبیرستان در ترکیه موقعیت خوبی دارد.
وکیل مهاجرت اروپا موقعیت خوبی برای مهاجرت تحصیلی ترکیه فراهم می‌سازد. لازم به ذکر است که وجود مدارس ایرانی مختلف که تحت نظر وزارت آموزش و پرورش ایران در ترکیه مشغول به فعالیت هستند باعث شده تا دانش آموزان ایرانی که برای ادامه ی تحصیل در مقاطع ابتدایی راهنمایی و متوسطه به این کشور مهاجرت می کنند در شرایطی مطابق با مدارس قبلی خود در ایران به ادامه تحصیل بپردازند شرایط و قوانین حاکم در این مدارس مطابق با شرایط و قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.همچنین برای دانش آموزان ایرانی شرایط تحصیل در مدارس غیرحضوری و مدارس بین المللی ایرانی فراهم می باشد.